Zabiegi rehabilitacyjne

W Warszawskiej Klinice doskonale wiemy jak ważna jest pomoc Pacjentowi, dlatego oferujemy szeroką gamę zabiegów rehabilitacyjnych oraz szybkie terminy. Poniżej znajdziecie Państwo krótkie opisy oferowanych usług:

Terapia manualna– jest to metoda polegająca na manualnym leczeniu narządu ruchu. Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z Pacjentem wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Bada się zakresy ruchu w stawach i kręgosłupie, napięcie, konsystencje i przesuwalność tkanek miękkich. Do technik stosowanych w terapii manualnej zaliczamy mobilizacje, manipulacje, masaż.

Mobilizacje- są to bierne ruchy wykonywane w stawie w określonych kierunkach, za pomocą rąk terapeuty, których celem jest zmniejszenie sztywności w stawie, zwiększenie zakresu ruchu.

Manipulacje- należą do zaawansowanych technik manualnych. Polegają  na  przyłożeniu do stawu Pacjenta siły o małej amplitudzie i dużej prędkości, co najczęściej kończy się słyszalnym „kliknięciem”, powodującym zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy zabiegowej. Efekt jest natychmiastowy, sama technika jest bezbolesna.

Masaż tkanek głębokich- to forma pracy manualnej na tkankach miękkich, prowadzona w sposób celowy, świadomy, której celem jest odnalezienie utrzymujących się restrykcji i nieprawidłowych napięć w układzie mięśniowo-powięziowym, czego rezultatem jest rozluźnienie i przywrócenie tkankom miękkim ich fizjologicznej długości, elastyczności, sprężystości oraz przesuwalności.

Klawiterapia- metoda odruchowa stworzona przez dra  Ferdynanda Barbasiewicza na bazie klasycznej akupunktury. Polega na stymulowaniu punktów i stref biologicznie czynnych na skórze klawikami (mosiężne gwoździe, łac. clavi, clavius-gwóźdź). Zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Działa odtruwająco i oczyszczająco na organizm człowieka. Reguluje prace układu trawiennego, hormonalnego, enzymatycznego.

Terapia wisceralna- jest metoda terapii narządów wewnętrznych, układu trawiennego, moczowo-płciowego. Po przez odpowiednie ruchy, techniki manualne, uciski terapia wisceralna może przywrócić poprawne napięcie, oraz elastyczność narządów wewnętrznych, poprawiając tym samym  procesy trawienia i wydalania. Nierzadko niewłaściwe lub nadmierne napięcie w powłokach brzucha może powodować ból dolnego odcinka kręgosłupa, uczucie zimnych stóp, objawy rwy kulszowej.

Neuromobilizacje- nerwy obwodowe np. nerw kulszowy biegną w sąsiedztwie różnych tkanek jak mięśnie, powięzi czy kości. Czasami w wyniku napięcia tkanek  może dojść do uwięźnięcia nerwu i zaburzenia jego przewodnictwa, czego skutkiem mogą być uczucia drętwienia, osłabienia siły mięśniowej. Przywracają właściwy ślizg oraz ruchomość nerwów obwodowych względem otaczających tkanek.

Blizny po CC(cesarskie cięcie), operacjach, urazach, oparzeniach.

Blizny są to miejsca powstałe w skutek przecięcia skóry w wyniku skaleczenia, operacji czy oparzenia. W trakcie procesu gojenia się rany organizm łączy przeciętą skórę, tworząc nowe tkanki czego efektem jest blizna. Oprócz kwestii estetycznej, może powodować zrosty w niej samej jaki w sąsiednich tkankach co może skutkować z czasem nadmiernym napięciem tkanek, ograniczeniem ruchomości w stawach, bólem nawet w miejscach odległych od samej blizny. Dlatego ważna jest odpowiednia terapia blizny-aby przywrócić i zachować odpowiednia elastyczność samej blizny, ale i tkanek sąsiednich

Suche igłowanie- (dry needling, DN) to metoda narzędziowa polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł  w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury. Podczas zabiegu suchego igłowania wprowadzona igła oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu (miejsce połączenia synaptycznego pomiędzy aksonem neuronu ruchowego a komórką mięśniową), stymulując komórki mięśniowe do obniżenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu

Pinoterapia- jest metodą odruchową stworzona przez lek. Radosława Składowskiego, polegająca na stymulowania odpowiednich obszarów skóry za pomocą mosiężnych narzędzi zwanych pinami oraz katami. Piny swoim kształtem przypominają gwoździe, posiadają dwa typy zakończeń- spiczaste i płaskie. Katy to płaskie noże z jednej zakończone ząbkami, a drugiej tępym ostrzem. Do technik stosowanych w pinoterapii należy m.in. technika KAT (kierunkowa adaptacja tkankowa), TASK (tarcie skierowane),  AUT (adaptacja uciskowo-trąca), czy zwarcia(uciskanie odpowiednich punktów tępo zakończonymi pinami).

Ćwiczenia oddechowe- prawidłowy oddech jest niezbędny nie tylko dla dostarczenia tlenu dla naszego organizmu, jest niezbędny również  dla prawidłowej sylwetki ( tak oddech jest skorelowany z naszą postawą ciała),  redukuje stres, niepokój.  Dzięki prawidłowemu  oddychaniu mamy więcej energii, nasze mięśnie są rozluźnione, postawa prosta, swobodna. Łatwiej radzimy sobie z obowiązkami dnia codziennego.

Reedukcja posturalna- nauka prawidłowego siedzenia, stania, chodzenia, czucia swojego ciała- to w jaki sposób siedzimy, stoimy, chodzimy ma bardzo duży wpływ na nasz kręgosłup i stawy obwodowe. Jeśli w w/w sytuacjach używamy naszego ciała w odpowiedni sposób, czujemy nasze ciało,  kręgosłup oraz stawy obwodowe  pracują  optymalnie i są chronione, co zmniejsza ryzyko kontuzji, czy pojawienia się napięcia i bólu.

Ćwiczenia rozciągające, wzmacniające- zbyt napięte jedne mięśnie względem drugich,  mogą ulec  osłabieniu. To może doprowadzić do zaburzenia równowagi  w stawach, przez co stawy nie będą pracować prawidłowo  i tym samym powodować ból i/lub ryzyko wystąpienia kontuzji. Mogą powodować też wady postawy. Zadaniem w/w ćwiczeń jest przywrócenie tej równowagi.

Terapia radiofalowa ukierunkowana – Zabieg wykonywany na podstawie skierowania od specjalisty. Posiadamy urządzenie w najwyższym standardzie elite.TR-Therapy (Targeted Radiofrequency Therapy − Terapia Radiofalowa Ukierunkowana) to szybka ulga w bólu, rozluźnienie mięśniowe, zmniejszenie obrzęków oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. Przenosi fale o częstotliwości radiowej przez tkanki, tworząc ich selektywne przegrzanie.

Fala uderzeniowa – Fizjoterapeuta może wykonać zabieg pod kontrolą USG – czyli precyzyjnie w źródło bólu. Zabieg wykonywany na podstawie skierowania od specjalisty. W trakcie wizyty stosowane są chwyty i techniki terapii manualnej.

Laser wysokoenergetyczny– Zabieg wykonywany na podstawie skierowania od specjalisty. Laser wysokoenergetyczny HIL POWER 10 Wat szybka ulga w bólu już po 1szym zabiegu. Innowacyjny zabieg fizykoterapii, jako jedyna placówka w naszym województwie posiadamy urządzenie w wersji platynowej.


Głęboka oscylacja– W obrzękach z dużym powodzeniem jest stosowany ten zabieg. Urządzenie DEEP OSCILLATION wytwarza zmienne pole elektrostatyczne wywołane przez płynący w różnych kierunkach prąd, powoduje to odpowiednie zmiany częstotliwości pola. Ponieważ pole to jest zmienne i przenika przez całe ciało, wywołuje to drgania w głębokich warstwach (mikro masaż).

Kinsiotaping- Podczas tej wysokospecjalistycznej wizyty, fizjoterapeuta konsultuje stan funkcjonalny Pacjenta, a następnie bezpośrednio po konsultacji wykonuje naklejenie plastrów na określoną wspólnie z Pacjentem okolicę zabiegow

Masaż pneumatyczny – opiera się na wykorzystaniu urządzenia do masażu, które składa się z dwóch mankietów zakładanych na kończyny dolne lub górne w zależności od potrzeb pacjenta. Masaż pneumatyczny to masaż uciskowy, polegający na naprzemiennym wypełnianiu mankietu powietrzem (ucisk) oraz opróżnianiu mankietu (zmniejszanie ucisku). Ucisk wykonywany jest w różnych sekwencjach – naprzemiennie, płynnie lub stopniowo. Masaż pneumatyczny zapewnia ten sam efekt co użycie tradycyjnej techniki masażu – masażu limfatycznego. Wykorzystuje on jednak odpowiednie urządzenie do masażu limfatycznego, a nie siłę dłoni. Pobudza naczynia limfatyczne i zapobiega zastojom, które skutkują obrzękami. Należy pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska. Specjalista powinien określić zasadność, a także ilość potrzebnych masaży.

Manualny drenaż limfatyczny jest zabiegiem, który ma usprawnić krążenie chłonki. W tym celu stosuje się szereg technik i chwytów terapeutycznych wykonywanych z odpowiednią częstotliwością, siłą i w określonym czasie. Masaż limfatyczny, dzięki zastosowaniu bodźca mechanicznego, jakim może być np. nacisk rąk terapeuty, pozwala na odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego płynu ustrojowego poprzez poprawę cyrkulacji. Należy pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska. Specjalista powinien określić zasadność, a także ilość potrzebnych masaży.

Kompresjoterapia (bandażowanie) polega na wytwarzaniu stopniowanego, zewnętrznego ucisku na kończynę, poprzez założenie specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy. Jest podstawowym, nieinwazyjnym postępowaniem stosowanym w profilaktyce i leczeniu chorób żył, standardem w trakcie i po leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, a także w terapii obrzęków limfatycznych. Celem leczenia jest usprawnienie odpływu żylnego i chłonnego w nodze, zwiększenie przepływu krwi przez żyły układu głębokiego. Efektem jest usprawnienie odpływu krwi, zmniejszenie obrzęków i zaburzeń żylnych. Należy podkreślić, ze każdy produkt musi być przez lekarza dobrany do potrzeb leczniczych pacjenta oraz jego rozmiarów (obwodów)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *