Poradnia
Urologiczna
Warszawska Klinika oferuje swoim Pacjentom specjalistyczną opiekę. Zapewniamy leczenie schorzeń urologicznych na najwyższym poziomie, od szybkiej i skutecznej diagnostyki po leczenie specjalistyczne oraz zabiegi urologiczne z udziałem najwyższej klasy urologów i fizjoterapeutów. Wiele osób boi się wizyty u urologa lub nawet rezygnuje z niej ze względu na specyficzny, dla niektórych wstydliwy charakter tej dziedziny. Strach ten jest jednak nieuzasadniony, ponieważ zdrowie układu moczowego jest bardzo ważne dla codziennego komfortu i dobrego zdrowia ogólnego każdego człowieka.
Czym zajmuje się urolog?
Jakie objawy powinny skłonić do diagnostyki urologicznej?
Zaburzenia związane z oddawaniem moczu
- zbyt długie wyczekiwanie mikcji (oddania moczu)
- bardzo słaby strumień moczu
- nietrzymanie moczu lub ból towarzyszący jego oddawaniu
- dużo częstsze oddawanie moczu niż zazwyczaj (powyżej ośmiu razy na dobę)
- częsta potrzeba oddawania moczu w nocy, nocne budzenie się z powodu pełnego pęcherza
- po oddaniu moczu wciąż towarzyszące uczucie niepełnego wypróżnienia
- parcia naglące
- całkowite zatrzymanie moczu
- krwiomocz
Co należy zabrać ze sobą na wizytę u urologa?
Na konsultację w poradni urologicznej powinniśmy przynieść wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie mamy. Lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.
Jak przebiega wizyta u urologa?
Dolegliwości i choroby z jakimi należy zgłosić się do urologa:
- stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych,
- zapalenia dróg moczowych,
- choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych, między innymi stulejka, załupek, wnętrostwo czy wodniak jądra,
- nieprawidłowości w pracy pęcherza (nietrzymanie moczu lub problemy z jego wydalaniem),
- zaburzenia erekcji,
- kamica nerkowa,
- łagodny przerost prostaty,
- żylaki powrózka nasiennego,
- nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego.
W Warszawskiej Klinice szczególny nacisk kładziemy na diagnostykę i leczenie:
- operacji stulejki – obrzezanie
- kompleksowe leczenie raka prostaty (specjalistyczna diagnostyka, kwalifikacja do spersonalizowanego leczenia operacyjnego raka prostaty, w tym operacji wszystkimi dostępnymi metodami (prostatektomia klasyczna, laparoskopowa, 3D-laparoskopowa, robotyczna – robotem DaVinci)
- leczenie kompleksowe zaawansowanej choroby najnowocześniejszymi lekami
- leczenie łagodnego rozrostu prostaty (BPH) – diagnostyka i leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe w pełnym zakresie
- zapalenie gruczołu krokowego – leczenie farmakologiczne i zabiegowe
- nietrzymanie moczu u kobiet
- leczenie kamicy
- leczenie chorób pęcherza
- leczenie chorób jąder i najądrza
Zabiegi Urologiczne
- Operacja stulejki – obrzezanie. Stulejka to najczęściej wrodzone, ale również nabyte schorzenie. Powoduje zwężenie ujścia napletka, co utrudnia zsuwanie go z żołędzi prącia. Stulejką nazywa się również stan, w którym napletek daje się zsunąć, ale przy wzwodzie powoduje bolesny ucisk. Operacja stulejki jest prostym i szybkim zabiegiem, który całkowicie uwalnia mężczyzn od tego schorzenia
- Punkcja Wodniaka - Wodniak jądra to nagromadzenie płynu surowiczego między osłonkami jądra. Dochodzi do tego w skutek nadmiernego wytwarzania bądź zaburzonego wchłaniania płynu przez osłonki jądra. Jeżeli zbierze się duża ilość płynu w mosznie może to powodować trudności przy chodzeniu oraz dolegliwości bólowe. Nagromadzony płyn wpływa również niekorzystnie na wytwarzanie plemników, w przypadku długotrwałego ucisku może dojść do zmniejszenia lub zaniku jądra oraz obniżenia płodności.
- Plastyka Wędzidełka Prącia - Wędzidełko napletkowe to cieniutki, niewielki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Zazwyczaj długość wędzidełka pozwala mężczyźnie na całkowite, swobodne odciągniecie napletka z żołędzi, zdarza się jednak, że wędzidełko napletkowe jest za krótkie i podczas odciągania napletka pojawiać się może ból i dyskomfort. Zbyt krótkie wędzidełko prącia może występować od razu po urodzeniu, a także ulec skróceniu w konsekwencji urazów i stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia i zaburzają w ten sposób elastyczność struktury wędzidełka