PORADNIA
ALERGOLOGICZNA

Warszawska Klinika oferuje swoim Pacjentom specjalistyczną opiekę, jaką zapewnia nasza poradnia alergologiczna. Zapewniamy leczenie schorzeń alergologicznych na najwyższym poziomie, począwszy od pogłębionej, wysokospecjalistycznej diagnostyki po leczenie farmakologiczne z uwzględnieniem odczulania zarówno dzieci jak i dorosłych.

Czym zajmuje się alergolog?

Alergolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób alergicznych. Alergologia jest dziedziną intensywnie rozwijającą się w ciągu ostatnich lat. Alergie bez wątpienia można uznać za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z chorobą alergiczną, a utrzymujący się trend jest wzrostowy w związku z postępującą chemizacją środowiska, w tym żywności, zmianami klimatycznymi. W Polsce w zależności od regionu i płci cechy alergii deklaruje nawet do 40% Polaków. Dzięki nowym możliwościom diagnostycznym, terapeutycznym, w tym diagnostyce komponentowej, immunoterapii, terapii biologicznej, daje duże możliwości poprawy jakości życia pacjentów z wywiadem alergicznego nieżytu nosa i spojówek, alergii wieloważnej, wstrząsów anafilaktycznych, astmy trudnej i ciężkiej, pokrzywek idiopatycznych, obrzęków naczynioruchowych , atopowego zapalenia skóry, wyprysku kontaktowego oraz wielu innych zarówno u dzieci jak i dorosłych. Tylko wczesna diagnostyka i leczenie począwszy od wieku niemowlęcego może zahamować postęp marszu alergicznego, prowadzącego w końcowej fazie do rozwoju astmy.

Co należy zabrać ze sobą na wizytę u alergologa?

Na konsultację w poradni alergologicznej powinniśmy przynieść wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie mamy. Lekarz zbierze dokładny wywiad alergologiczny począwszy od dzieciństwa z uwzględnieniem występujących objawów, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków oraz występowania chorób alergicznych w rodzinie.

Jak przebiega wizyta u alergologa?

Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Dokładny wywiad chorobowy pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent. Ważne, aby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ustalenie przyczyny dolegliwości. Następnie lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe, w tym ocenę zmian osłuchowych nad polami płucnymi. Alergolog celem pogłębienia diagnostyki alergologicznej zleca wykonanie testów skórnych ( prick testy), testów płatkowych, badań laboratoryjnych( z uwzględnieniem paneli specyficznych przeciwciał IgE, diagnostyki komponentowej alergii), czynnościowe ( spirometria z próbą rozkurczową) lub kieruje chorego na wykonanie badań radiologicznych ( CT zatok, CT klatki piersiowej, RTG klatki piersiowej) oraz innych badań czynnościowych ( pomiar poziomu tlenku azotu FeNO, spirometryczne próby prowokacyjne, badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach DLCO). Na zakończenie wizyty lekarz ordynuje stosowne leczenie – przepisuje niezbędne leki, modyfikuje zalecenia dietetyczne, a także kwalifikuje do odczulania. Alergolog może również skierować pacjenta na konsultację do innego lekarza specjalisty. Dolegliwości i choroby z jakimi należy zgłosić się do alergologa:

W przypadku konieczności zasięgnięcia porady takiego specjalisty jak alergolog możliwość
umówienia wizyty prywatnie gwarantuje szybki dostęp do tej usługi i wysoką jakość

Problemy z alergią?
Zapraszamy na konsultację